Skip to main content
  • Jak obronić się przed wyłudzeniem danych osobowych?
    28.04.2022

    Jak obronić się przed wyłudzeniem danych osobowych?

Wyłudzenie danych osobowych to technika wykorzystywana przez cyberprzestępców do wykradania danych osobowych, takich jak hasła i dane karty kredytowej. Jest to obecnie jeden z największych problemów w kwestii cyberprzestępstw — szacuje się, że średnio co piąty Polak padł ofiarą tego typu przestępstwa.

Zapoznaj się z najpopularniejszymi sposobami używanymi w celu wyłudzenia danych osobowych oraz jak możesz się przed tym obronić.

Sposoby używane przez wyłudzaczy

Oszuści mogą próbować zdobyć Twoje dane osobowe na wiele różnych sposobów. Niektóre popularne metody obejmują:

Wiadomości elektroniczne wyłudzające dane: Oszuści często wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, które wydają się pochodzić z legalnej firmy, np. banku lub firmy obsługującej karty kredytowe. W wiadomości e-mail użytkownik zostanie poproszony o kliknięcie łącza lub podanie swoich danych osobowych, takich jak hasło lub numer karty kredytowej.

Mogą oni również dzwonić do Ciebie i próbować uzyskać Twoje dane osobowe, podając się za przedstawiciela legalnej firmy lub organizacji. Mogą również próbować sprzedać Ci produkty czy usługi albo nakłonić Cię do przesłania im pieniędzy.

Metoda swego czasu niezwykle popularna, chociaż obecnie rzadko widywania — wirusy komputerowe typu malware. Niech jednak ich spadająca liczba nie sprawi, że przestaniesz na nie uważać. Dalej są one obecne w internecie i dalej są one zagrożeniem dla Ciebie i Twoich danych osobowych. Malware to szeroki termin używany do opisania różnych złośliwych programów, w tym wirusów, oprogramowania ransomware, oprogramowania szpiegującego i trojanów. Szkodliwe oprogramowanie ma na celu uszkodzenie komputera lub kradzież informacji o użytkowniku.

Jak się bronić?

Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail lub SMS, która wygląda, jakby pochodziła od wiarygodnej firmy, ale nie masz pewności, nie klikaj żadnych linków ani nie podawaj żadnych danych osobowych. Zamiast tego przejdź bezpośrednio na stronę internetową firmy i tam się zaloguj. Podchodź do każdej wiadomości proszącej o jakiekolwiek dane osobowe sceptycznie — sprawdzaj źródła, numery telefonów, adresy e-mail.

Jeśli uważasz, że kliknąłeś link w wiadomości phishingowej lub SMS-ie, albo podałeś swoje dane osobowe, zmień hasło i natychmiast skontaktuj się z firmą, która te dane obsługuje.