Skip to main content
  • Kradzież tożsamości | Jak się przed nią chronić?
    29.09.2022

    Kradzież tożsamości | Jak się przed nią chronić?

Ochrona danych osobowych w dzisiejszych czasach to bardzo ważna kwestia. Niestety, coraz częściej słyszeć o można o przypadkach kradzieży tożsamości, a ofiary tego typu przestępstw zazwyczaj kończą z poważnymi problemami finansowymi. Czy istnieje sposób, by chronić się przed kradzieżą tożsamości?

Jak zapobiec kradzieży tożsamości?

Statystyki pokazują, że kradzież tożsamości staje się coraz częściej popełnianym przestępstwem w Polsce i na świecie. Jednym z powodów tego zjawiska jest rozwój technologii cyfrowych - złodzieje chętnie wykorzystują ją do kradzieży prywatnych danych z internetowych kont społecznościowych i bankowych. Przed kradzieżą tożsamości jednak można się zabezpieczyć.- wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Nie udostępniaj prywatnych informacji
Nie dziel się nadmiernie swoim prywatnym życiem. Zaawansowani technicznie złodzieje mogą zebrać wszystko co udostępniasz na portalach społecznościowych (adres domowy lub e-mailowy, imiona dzieci, datę urodzenia itp.), a następnie wykorzystać to w celu kradzieży kont, oszustw i wyłudzeń. Zasada ta tyczy się również rozmów telefonicznych lub korespondencji mailowej - nigdy nie podawaj swoich danych osobowych nieznajomym.

Kontroluj stan swojego konta bankowego
Regularnie sprawdzaj swój raport kredytowy i natychmiast zgłaszaj problemy, jeśli jakieś zauważysz. Rozważ podpisanie umowy o stałym monitorowaniu konta bankowego pod kątem potencjalnie nieuczciwych działań. Podejmij kroki w celu wczesnego wykrycia kradzieży tożsamości, co pomoże zminimalizować jej konsekwencje.

Twórz silne hasła
Używanie łatwych haseł to poniekąd prezent dla złodziei tożsamości, którzy dzięki nim otwierają drzwi do Twoich danych osobowych. Uczyń hasła bardziej skomplikowanymi, łącząc litery, cyfry, dodając znaki specjalne i zmieniając je co kilka miesięcy.

Nie ufaj publicznemu Wi-Fi
Miej świadomość, że Twoje urządzenie mobilne jest narażone na działanie wirusów i hakerów. Pobieraj aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł, korzystając z bezpiecznego łącza internetowego.

Chroń prywatną korespondencję
Codziennie sprawdzaj swoją skrzynkę pocztową i upewnij się, że nie zalegają w niej żadne listy. Kradzież prywatnej korespondencji to dość powszechne zjawisko, które może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. W przypadku przeprowadzki pamiętaj o zmianie swojego adresu korespondencyjnego.

Nie wyrzucaj dokumentów
Wszystkie dokumenty powinny być niszczone, jeśli ich nie potrzebujemy. Mowa tutaj o, między innymi, listach z banku, formularzach ubezpieczeniowych, czekach czy też wyciągach bankowych. Złodziej tożsamości może z łatwością przejrzeć Twoje śmieci i tym samym uzyskać wszystkie niezbędne informacje potrzebne do kradzieży.

Gdzie zgłosić kradzież tożsamości?

Jeśli podejrzewasz, że stałeś się ofiarą złodzieja tożsamości jak najszybciej udaj się na Policję w celu złożenia zeznań. Ważne jest również aby powiadomić bank, usługodawcę lub inny podmiot, w którym posłużono się naszymi danymi. Jeśli na Twoje nazwisko została zaciągnięta pożyczka, sprawa może być nieco skomplikowana. Z tego powodu już od pierwszych chwil zacznij gromadzić dowody w tej sprawie, pamiętając także o dowodzie zgłoszenia sprawy na Policję - będzie to pomocne w czasie postępowania sądowego.