-
26.11.2022
Bezpieczeństwo w internecie: Jak chronić swoje dane w social media?
W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć osoby, które nie posiadałyby konta na portalu społecznościowym. Chociaż social media dostarczają rozrywki, a także pozwalają wzmacniać relacje i ułatwiają kontakt międzyludzki, niosą ze sobą pewne zagrożenia. Jakie? I czy można się przed nimi uchronić?
Niebezpieczeństwo w social media
By móc się chronić przed niebezpieczeństwem czyhającym na portalach społecznościowych najpierw należy wiedzieć, co tak naprawdę stanowi zagrożenie.
Phishing
Przede wszystkim, social media to raj dla cyberprzestępców. Ich działalność może przybierać różne oblicza. Ostatnimi czasy szczególnie popularny jest phishing, czyli metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się pod wybraną instytucję lub osobę w celu wyłudzenia poufnych danych. To jednak nie wszystko. Phishing może służyć także do nakłonienia ofiary do wykonania określonych działań, a także do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.
Cyberprzemoc
Cyberprzemoc to kolejne zjawisko, z którym na portalach społecznościowych zetknąć się można na co dzień. Cyberprzemocą nazywamy wszystkie działania, mające na celu psychiczne znęcanie się nad ofiarą, a więc zastraszanie, wyśmiewanie, prześladowanie czy nękanie. Efektem takich poczynań często jest zaniżenie samooceny u osoby prześladowanej, wywołanie poczucia wstydu i upokorzenia. Ofiarami cyberprzemocy najczęściej pada młodzież w wieku szkolnym, jednak w ostatnich latach przypadki prześladowań wśród dorosłych są coraz częstsze.
Fake news
W social media każdy może napisać co chce. Choć z jednej strony gwarantuje to wolność i swobodę wyrażania siebie, z drugiej - nietrudno napotkać na swojej drodze fake news. Fake news to nieprawdziwe (w całości lub po części) informacje, których celem jest wprowadzenie w błąd odbiorców. Zazwyczaj mają one charakter sensacyjny. W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy przytłoczeni ogromną ilością komunikatów nadciągających ze wszystkich stron, coraz ciężej jest nam odróżnić prawdę od fikcji. Osoby odpowiadające za szerzenie nieprawdziwych informacji w internecie to wykorzystują i niekiedy czerpią z tego korzyści finansowe, wizerunkowe lub polityczne.
Hakerzy
Gdy mowa o zagrożeniach w mediach społecznościowych nie można pominąć ich - hakerów. Hakerzy mogą działać z różnych pobudek. Jedną z nich jest uzyskanie dostępu do cudzych kont i tym samym przejęcie nad nimi pełnej kontroli. Ich następnym krokiem zwykle jest kradzież tożsamości i wykorzystanie jej do kolejnych przestępstw, takich jak wyłudzenia, prześladowania, czy też rozpowszechnianie nieodpowiednich, zabronionych treści.
Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?
Aby nie paść ofiarą przestępstwa internetowego, warto zastosować maksymalne środki ostrożności w czasie użytkowania z social media. Należy do nich:
- tworzenie silnych, unikalnych haseł
- stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego w procesie logowania
- nierozpowszechnianie prywatnych informacji na swoim profilu
- poszerzanie swojej listy znajomych w social media o osoby, które rzeczywiście znamy
- bycie dyskretnym i zachowanie w tajemnicy swoich planów
- weryfikowanie prawdziwości przeczytanych w internecie wiadomości
- pobranie VPN szyfrującego ruch w internecie i tworzącego nowy adres IP
- nie udzielanie danych osobowych w wiadomościach prywatnych, szczególnie nieznajomym osobom
Social media są popularnym narzędziem, z którego korzystanie może nieść ze sobą niepożądane skutki. Jeśli jednak zadbamy o swoje bezpieczeństwo poprzez wdrożenie w życie powyższych zasad, a także zachowamy zdrowy rozsądek w trakcie korzystania z wybranych platform, ryzyko cyberataku na naszą osobę spadnie do minimum.